Toužíte po svěžím a voňavém prádle? Pročtěte si tipy, jak automatickou pračku rychle vyčistit od usazenin i vodního kamene.
K čištění automatické pračky si připravte:
- Profesionální přípravek na čištění pračky
- Běžný prostředek na mytí koupelen/nádobí
- Hadřík
- Houbičku na nádobí, případně vyřazený zubní kartáček (na spáry a hůře přístupná místa)
- Utěrku
- Manuál spotřebiče od výrobce
Jak zbavit pračku zápachu?
Perete při nízkých teplotách a programy, které pracují s vyššími teplotami 60–90 °C, téměř nezapínáte? Může vás zaskočit nepříjemný zápach z pračky. Nízké teploty praní nahrávají usazování pracího prášku a aviváže v bubnu i rozvodech. Pokud navíc dvířka po praní ihned zavřete a nenecháte buben pořádně proschnout, začnou se uvnitř množit bakterie a plísně, které produkují zápach.
TIP: Po každém praní nechte dvířka otevřená alespoň 3 hodiny.
Řešení je snadné
Stačí zapnout program s vysokou teplotou a do bubnu přidat některý z volně prodejných čističů praček proti mastnotě a vodnímu kameni. Výrobci vám chtějí usnadnit práci a novější modely vybavují speciálními programy určenými k čištění a odstraňování usazenin.
Pravidelná údržba? Aspoň 2× do roka
Pro dlouhou životnost spotřebiče je důležité jej alespoň 2× do roka vyčistit od vodního kamene, vlasů, žmolků a dalších nečistot. Zaměřte se nejen na buben, ale také na dávkovač pracího prášku, filtr a gumové těsnění.
Začněte bubnem
Na zanesený buben vyzrajete nejlépe dvoufázovým prostředkem na čištění praček. Během prvního pracího cyklu vložíte do prázdného bubnu čistidlo a při druhém odvápňovač. Zbavíte se nečistot, plísní, bakterií i vodního kamene. Pro čištění bubnu praček Hotpoint spusťte automatický program čištění zhruba každý 40. cyklus.
TIP: Teče vám doma tvrdá voda? Zainvestujte do magnetického změkčovače vody. Hodí se, i když máte vodu měkkou. Zabraňuje anorganickým usazeninám okupovat čerpadlo pračky a vytvářet nevzhledné skvrny na vašem prádle.
Vyčistěte filtry
Jestliže perete každý den, nebojte se filtr čistit každé 2 měsíce. Pokud spotřebič neždímá dobře, nebo nevypouští vodu, zkontrolujte filtry hned. Postup vyjmutí filtru se může u každého modelu lišit. Najdete ho v manuálu od výrobce.
- Než se pustíte do práce, vložte pod spotřebič suchý hadr/misku. Z filtru vyteče voda, která by se vám jinak rozlila po podlaze.
- Propláchněte filtr pod tekoucí teplou vodou. Žádné speciální prostředky tentokrát potřebovat nebudete.
- Vyčištěný filtr vraťte na své místo.
Čištění filtru u praček Whirlpool
Většina praček Whirlpool má šikovnou barevnou vložku v násypce. Tu vyjměte a použijte k otevření spodního filtru – většinou vpravo dole.
- Pomalu otáčejte filtrem proti směru hodinových ručiček, až se držadlo dostane do svislé polohy. Filtr zatím nevyndávejte.
- Počkejte, než vyteče všechna voda.
- Teprve teď filtr vyšroubujte úplně a vytáhněte ven.
- Vyčistěte a zasuňte zpět na místo.
- Zašroubujte otáčením ve směru hodinových ručiček.
Čištění filtru u praček Indesit
Součástí praček Indesit bývá samočisticí čerpadlo. To nevyžaduje údržbu. V jeho vstupu se však mohou zachytit drobné nečistoty. Pomocí šroubováku odstraňte kryt a odšroubujte víko čerpadla otáčením proti směru hodinových ručiček. Po vyčištění našroubujte opačně – po směru hodinových ručiček.
Čištění filtru u praček Hotpoint
Postupujte stejně jako v případě spotřebičů Indesit.
Vymyjte násypku na prací prášek
Dávkovač pracího prostředku dostává při každém praní dost zabrat. Usazují se v něm zbytky pracího prášku, aviváže a při velké vlhkosti i plíseň a vodní kámen. Ideálně každý měsíc proto dávkovač vyjměte a důkladně umyjte pod tekoucí vodou. Nepotřebujete žádný speciální čistič, bohatě si vystačíte s běžným prostředkem na mytí koupelen, houbičkou na nádobí a případně vyřazeným zubním kartáčkem, se kterým se usazená špína v dávkovači odstraňuje velmi dobře.
Čištění násypky u praček Whirlpool plněných horem
- Zasuňte západky na obou stranách dávkovače.
- Vytáhněte násypku směrem k sobě a vyjměte ji. Přenášejte ji ve svislé poloze – uvnitř mohlo zůstat trochu vody.
- Dávkovač umyjte pod tekoucí vodou.
- Můžete také vyjmout a vyčistit uzávěry sifonu a omýt je.
- Vraťte násypku zpět tak, že západky zasunete do otvorů ve víku a budete jimi otáčet, až obě horní západky zapadnou.
Očistěte gumové těsnění
Gumové těsnění čistěte ideálně po každém praní. Pokud jste ho dlouho zanedbávali, bude pravděpodobně plné vlasů, žmolků a dalších nečistot. Z těsnění proto nejprve odstraňte viditelné nečistoty vlhkým hadrem a jemným kartáčkem nebo houbičkou pak vyčistěte usazeniny a šmouhy. Po umytí ještě gumové těsnění setřete čistou utěrkou do sucha.
TIP: Vyzkoušejte speciální tablety proti zápachu. Odstraní jej i z těsnění dvířek a dalších hůře dostupných zákoutí.
Babské rady na čištění praček? Raději ne
Při čištění bubnu raději zapomeňte na babské rady, které radí nalít do pračky ocet nebo kyselinu citrónovou. Tyto přípravky mohou nenávratně poškodit nejen buben, ale i filtr a gumové těsnění.
- Čištění pračky sodou: Spíš než jedlou, použijte speciální prací sodu. Seženete ji ve větších drogeriích. Půl hrnku nasypte do násypky a spusťte na prázdno dlouhý cyklus při co nejvyšší teplotě.
- Čištění pračky kyselinou citronovou/octem: Nedoporučujeme příliš ani do bubnu, ani do násypky. Směs je zbytečně kyselá a spotřebiči nesvědčí.
3 kroky po každém praní: A máte po starostech
- Otevřete dávkovač pracího prášku, aby mohl pořádně vyschnout a netvořily se v něm plísně.
- Setřete z gumového těsnění v bubnu prach, vlasy a další nečistoty, které se na něm během praní zachytily.
- Dvířka nechte otevřená, dokud buben pořádně neproschne. Zamezíte tak množení bakterií, plísní a nepříjemnému zápachu.
TIP: Pro optimální péči doporučujeme profesionální prostředky pro čištění praček značky Wpro.
Máte k údržbě svého spotřebiče jakékoli otázky? Volejte na 840 110 122 nebo pište na info@apservispraha.cz Těšíme se na všechny vaše dotazy.
Marek Proche
Zákaznická podpora
Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00