Jak vyčistit troubu? 3 kroky a máte hotovo
Ivan Soukup
2. února 2018
5 minut čtení

Jak vyčistit troubu? 3 kroky a máte hotovo

Čištění trouby od mastnoty, zaschlých a připálených zbytků jídla patří k méně oblíbeným kuchyňským činnostem. Rychlý návod vám práci usnadní. Trouba se rozzáří jako nová.

K ekologickému čištění elektrické trouby si připravte:

  • Hadřík
  • Utěrku
  • Velkou houbičku na nádobí
  • Gumové rukavice na úklid
  • Vodu
  • Ocet
  • Prostředek na mytí nádobí
  • Jedlou sodu
  • Ocet
  • Citrónovou šťávu

TIP: Na zaschlou špínu a připálené tuky doporučujeme odmašťovací sprej Wpro.

3 kroky k perfektně čisté troubě

1.   Udělejte si místo

Nejprve vyndejte veškeré rošty a plechy, aby vám při práci nevadily. Plechy umyjte horkou vodou a přípravkem na mytí nádobí. Nechte oschnout. Připálené rošty už si žádají silnější kalibr. Namočte je do teplé vody s přídavkem prostředku na nádobí a citrónové šťávy a nechte pořádně odmočit. Jestliže usazeniny nepovolí, vezměte si na pomoc tekutý písek nebo odmašťovací sprej a houbičkou mřížku vydrhněte.

2.   Vyčistěte interiér

Vyzkoušejte čištění trouby jedlou sodou. Na interiér a topná tělesa funguje perfektně. K 5 vrchovatým lžícím jedlé sody přilévejte postupně vodu, dokud nevznikne hustá pasta. Tou potřete všechna zákoutí a nechte alespoň hodinu působit. Ještě lepších účinků dosáhnete, když pastu ponecháte nanesenou do druhého dne. Poté stačí vzít vlhkou utěrku nebo hadřík a zbytky sody jednoduše setřít. Posledních zbytků sody se zbavíte mýdlovou vodou nebo vinným octem.

Chcete-li přizvat na pomoc čisticí prostředky, vybírejte ty pěnové, které vytvoří na povrchu trouby jemný přilnavý povlak. Pěnu naneste rovnoměrně na celý povrch a nechte působit co nejdéle. Při následném čištění a stírání nečistot pracujte v rukavicích a dejte pozor, abyste se nenadýchali výparů.

TIP: Máte vnitřek trouby včetně roštů plný připálených tuků? Povolejte do boje odmašťovací sprej Wpro s profesionálním složením. Nechte 30 minut působit, opláchněte a je to.

3.   Dejte do pucu skleněná dvířka

K čištění dvířek trouby skvěle poslouží sáček prášku do pečiva. Rozmíchejte jej v 1 dcl octa a přidejte lžičku soli. Směsí pak potřete celé sklo a nechte alespoň půl hodiny působit. Poté houbičkou na nádobí vnitřek trouby pořádně umyjte a vyleštěte hadříkem. Dvířka se budou lesknout jako nová.

Babské rady k čištění trouby neuznáváte?

Existuje samozřejmě i celá řada speciálních čističů. Vyhýbejte se však tekutému písku a prostředkům, které obsahují ostré částečky. Mohly by sklo nenávratně poškodit.

TIP:Trouby Indesit z řady ARIA mají odnímatelná madla i skla z dvířek pro snadné čištění. Jednoduše „click and clean“.

Jde to i jinak: Co dělat, když troubu ručně čistit nechcete?

Pokud čištění trouby nepatří mezi vaše koníčky, poohlédněte se po troubě se samočistěním. Tzv. pyrolytické nebo samočisticí trouby jsou skvělou volbou – zvláště pro ty, kdo rádi a často pečou, ale na úklid moc času nezbývá.

Čištění pyrolýzou u pečicích trub

Téměř nevyžaduje vaši asistenci. Jakmile si všimnete, že spotřebič potřebuje vyčistit, jen zapnete příslušný program. Během pyrolýzy se trouba zahřeje na teplotu 500 °C a veškeré nečistoty uvnitř se rozpadnou na prach. Pak už jednoduše setřete zbytky vlhkým hadříkem a trouba je čistá.

Čištění trouby Water Clean

Systém Water Clean, nebo též Aqua Clean, udrží interiér spotřebiče v čistotě. Vy jen vložíte nádobu s vodou na dno a zapnete příslušný program. Pak už jen setřete dno a vnitřek dvířek.

Samočistění parou SmartClean™

Na podobném principu funguje i funkce SmartClean™, kterou disponují novější typy trub. Speciální povrch vnitřku trouby umožňuje samočištění párou. Do trouby stačí vložit nádobu s 250 ml vody, zapnout příslušný program a počkat, než se nečistoty samy uvolní. Po skončení programu opět jen troubu vytřete hadříkem.

TIP: Doporučujeme utěrku z celulózy určenou speciálně pro trouby s funkcí SmartClean™.

Automatické čištění StarClean™

Využívá kombinaci speciálního vnitřního povrchu, který zabraňuje uchycování nečistot, s nízkoteplotním čištěním při 90 °C. Po skončení cyklu jen vytřete vnitřek vlhkým hadříkem a máte hotovo – a to bez jakýchkoliv chemických čističů.

 

 Máte k údržbě jakékoli otázky?Zavolejte nám, nebo se obraťte na naši poradnu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli
Ivan Soukup
Servisní technik
Ivan vám poradí se vším od instalace přes čištění až po drobné opravy spotřebičů. Pokud bydlíte v Praze a přilehlém okolí, můžete se při servisních prohlídkách potkat i osobně.
Zeptejte se. Rádi poradíme.
Marek Proche

Marek Proche
Zákaznická podpora

227 191 733

Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00

poradna@servis-whirlpool.cz

Položit dotaz

AP blog

Jak vyměnit uhlíky u motoru pračky: Praktický návod krok za krokem
Marek Proche

Marek Proche

13. srpna 2024
4 minuty čtení

Uhlíky v motoru pračky jsou jednou z nejčastěji opotřebovávaných součástí, které mohou způsobit poruchu pračky. V tomto článku vám představíme jednoduchý návod, jak si uhlíky vyměnit sami, a ušetřit tak za servis. Tento postup je vhodný pro většinu modelů praček, ale vždy doporučujeme ověřit kompatibilitu náhradních dílů. Správná údržba a včasná výměna uhlíků může prodloužit životnost vaší pračky a zajistit její bezproblémový chod.

Zobrazit celý článek
Jak snadno vyměnit gumové nožičky u mřížky (roštu) plynové varné desky
Marek Proche

Marek Proche

31. července 2024
4 minuty čtení

Plynové varné desky jsou oblíbenou volbou pro mnoho domácností díky své efektivitě a přesné regulaci teploty. Klíčovou součástí těchto zařízení jsou litinové mřížky, známé také jako rošty nebo pavouci, které drží hrnce a pánve. Aby byly tyto mřížky stabilní a nedošlo k poškrábání povrchu desky, jsou na jejich spodní straně umístěny gumové nožičky. V tomto článku a videu vám ukážeme, jak snadno a rychle vyměnit tyto nožičky, pokud jsou opotřebované nebo poškozené.

Zobrazit celý článek
FAQ
Co znamená chyba F2 nebo chyba FH u myčky Whirlpool
Ivan Soukup

Ivan Soukup

16. července 2024
3 minuty čtení

Pokud vaše myčka značky Whirlpool hlásí chybu F2 nebo chybu FH, nemusí se vždy jednat o zásadní problém. U jednoduších modelů se může zobrazit červený kohoutek a u modelů s textovým displejem se zobrazí H2O. Tyto kódy signalizují problémy s přívodem vody nebo jejím čerpáním, které mohou být způsobeny různými faktory. . Předtím než zavoláte servisní techniky, můžete sami zkusit provést několik kontrolních kroků. V následující části článku se podíváme na možné příčiny těchto chyb.

Zobrazit celý článek
Autorizované servisní centrum

Veškerý servis rodiny Whirlpool

Kamenná prodejna a sklad

Otevřená 5 dní v týdnu

Originální díly a příslušenství

Veškeré zboží přímo od výrobce

Odborný personál

Pomůžeme lajkům i odborníkům

Jednou za čas posíláme informace o speciální akcích, slevách a výprodejích. Nudné a zbytečné obchodní e-maily neposíláme.

×