Berete úklid z gruntu i se zaschlou mastnotou v troubě? Čištěním mikrovlnné trouby zabráníte poškození povrchu a zkrácení životnosti.
Než začnete:
Vypojte spotřebič ze zásuvky. Nikdy – ani v rámci čištění – nezapínejte troubu naprázdno.
1. krok: Vykliďte vnitřek trouby
Jako první vyjměte otočný talíř včetně plastových dílů pod ním – u mikrovlnek Whirlpool se skládá tzv. válečkový prstenec ze dvou částí. Umyjte je ve dřezu klasickým saponátem na nádobí nebo vložte do myčky, která si s nečistotami dobře poradí.
2. krok: Umyjte stěny
Na zaschlou špínu vyzrajete čisticím sprejem do mikrovlnky nebo šikovnými domácími prostředky, které používaly už naše prababičky. Citron, ocet, jedlou sodu i sůl má k dispozici téměř každá domácnost. K ruce si kromě čističů vezměte také jemnou houbičku a hadřík. Drátěnka by mohla poškodit povrch a narušit pohyby mikrovln.
Čištění mikrovlnky jedlou sodou nebo octem
Jak vyčistit mikrovlnku jedlou sodou? Připravte si hadřík nebo jemnou houbičku a celý vnitřek pořádně vyčistěte. Nakonec stěny omyjte čistou vodou a utřete do sucha utěrkou. Jedlá soda si poradí s usazeninami a šmouhami, ocet nasaje veškeré pachy. Po vymytí bude trouba krásně čistá a bez zápachu.
Hodně zašpiněná trouba? Zkuste horkou vodu s octem
Vezměte si hrnek a do poloviny ho naplňte čistou vodou. Zbytek dolijte octem a vložte do mikrovlnky. Tentokrát troubu zapněte na nejvyšší výkon a nechte směs v hrnku přejít varem. Poté opatrně horký hrnek vyndejte a nakonec odstraňte jemným hadříkem všechny uvolněné nečistoty.
Čištění mikrovlnky citronem
Jak vyčistit troubu citronem? Do misky s vodou přidejte pár plátků citronu a vložte na noc do mikrovlnky. Druhý den půjdou nečistoty mnohem lépe dolů.
Citron funguje výborně i na odstranění zápachu z mikrovlnky. Do hluboké misky nalijte šálek vody se šťávou a kůrou z jednoho citronu a nechte 5 minut povařit. Potom celý vnitřek vyčistěte měkkým hadříkem.
Jak vyčistit „spálenou“ mikrovlnku? Přizvěte silnější kalibr
Zapomněli jste na pečené kuře a většinu našli na stěnách? Na zaschlé zbytky nejlépe fungují speciální spreje do mikrovlnné trouby. Pozor na zadní stěnu s průduchy. Tam nestříkejte chemické přípravky. Zbytky čisticího prostředku by se mohly dostat do jídla a způsobit zdravotní problémy. Na průduchy vám bohatě postačí teplá mýdlová voda.
3. krok: Otřete troubu zvenku
Nyní otřete vnější plochy vlhkým hadříkem. Dbejte na to, aby se do větracích otvorů nedostala voda. Otřete dvířka i okénko po obou stranách. Nezapomeňte na těsnění. Ovládací panel nesmí navlhnout.
Úklid vás nebaví? Zvolte chytrou troubu, která se čistí sama
Velmi šikovné je u novějších mikrovlnek samočištění. Funguje na principu vysokých teplot, které spálí nečistoty. Po skončení programu pak stačí jen povrch trouby setřít a máte hotovo. Díky samočištění si nemusíte dělat starosti s pravidelnou ruční údržbou a ušetříte tak spoustu času i energie.
Pravidelným čištěním mikrovlnky předejdete problémům
Nečistoty uvnitř trouby otírejte vlhkým hadříkem hned, co si jich všimnete. Zabráníte přepalování zbytků a snížení kvality dalšího připravovaného jídla či nápoje.
Když se uvnitř nebo okolo vnější části dvířek nahromadí pára, otřete ji měkkým hadříkem. Je to normální jev způsobený vlhkostí.
3 tipy, jak předejít zašpinění trouby při vaření
- K ohřevu a vaření jídla používejte plastový krycí talíř. Zabráníte tak připalování jídla na stěnách a zajistíte rovnoměrný ohřev.
- Nastavte vždy nejkratší možný čas ohřevu jídel i nápojů. V případě potřeby ho prodlužte.
- Velké kusy jako kuře nebo hamburgery během vaření několikrát otočte. Urychlíte tak jejich přípravu. Chcete-li se vyhnout přehřívání některých částí jídla, překryjte je alobalem. Mezi folií a stěnou však musí zbýt aspoň 2,5 cm prostoru.
Sledujte také rozložení jídla při vaření – nejsilnější části jídla položte směrem ven z talíře. Pokrmy jako masové kuličky během přípravy několikrát promíchejte.
Jaké nádobí do mikrovlnky? Určitě ne kov
Mikrovlny neprocházejí kovem. Kovové nádobí nebo talíře s okraji z kovu proto nepoužívejte. Vyhněte se i recyklovanému papíru, který rovněž může obsahovat stopy kovu. Ideální je kulaté nebo oválné nádobí do mikrovlnky, kde nehrozí připalování v rozích. Seženete speciální hrnce na vaření v páře i nádoby na rozmrazování.
Hodí se:
- Žáruvzdorné sklo a keramika
- Plastové nádobí do mikrovlnky
- Kuchyňský papír
Nehodí se:
- Kovové talíře
- Kovové mřížky
- Hliníkové vaničky a folie (ve větším množství)
Máte k údržbě a čištění spotřebičů jakékoli otázky? Hledáte další tipy, rady a nápady, jak vyčistit mikrovlnnou troubu? Zavolejte nám na 840 110 122 nebo pište na info@apservispraha.cz.
Marek Proche
Zákaznická podpora
Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00