Pořídili jste si nový odsavač par a plánujete domácí instalaci? Zjistěte, jak zapojit digestoř a správně o ni pečovat.
Montáž digestoře: Jak na to?
1. Zapojení digestoře s vnitřním okruhem = recirkulací
Při instalaci odsavače par bez odtahu máte dvě možnosti. Buď ho pověsíte pod horní kuchyňskou skříňku, nebo umístíte do volného prostoru nad sporák tak vysoko, abyste se bez problémů dostali k hrncům na plotně a zároveň mohlo docházet k bezpečné filtraci páry. U elektrických sporáků volte alespoň 50cm odstup, u plynových aspoň 65cm.
Přístroj pak už jen stačí zapojit do zásuvky a nezapomínat na pravidelnou údržbu, především výměnu uhlíkových filtrů.
2. Připojení digestoře s odtahem
Odsavač par s odtahem vás zbaví nejen zápachu, ale rovněž horka, které při vaření vzniká. Instalace však zabere trochu více práce. Musíte správně napojit spotřebič na odtahové potrubí. Většinou platí, že čím kratší potrubí a méně záhybů, tím vyšší výkon a nižší hlučnost.
Moderní odsavače par většinou disponují dvěma vývody pro odtah. Můžete si tedy zvolit, zda využijete horní nebo boční odtah podle toho, které schéma zapojení pasuje k vaší kuchyňské lince a umístění odtahu. Druhý otvor pak jednoduše zaslepíte krytem, který najdete v příslušenství, nebo si ho dokoupíte. Dbejte však na správnou velikost podle potrubí – nejčastější průměry zpětné klapky jsou 100, 120, 125 a 150 mm. Doporučuje se však minimálně 120 mm.
· Krok č. 1: Zkontrolujte spotřebič
Zjistěte, zda v balení nic nechybí. Pomůže vám přiložený návod k montáži. Některá balení obsahují i vrtací šablonu, která práci příjemně ulehčí.
· Krok č. 2: Vytvořte otvor do skříňky
Do stěny horní skříňky vyřízněte pilkou otvor, kterým protáhnete odtahovou hadici. Použijte buď flexi hadici kruhového průměru, nebo systém hadic a kolen ve tvaru kruhu nebo obdélníku. Obdélníkový profil vám ušetří spoustu místa, hlavně pokud máte nízké skříňky. Pořídit si můžete i redukci, která vám z kruhového profilu rázem udělá obdélníkový.
· Krok č. 3: Najděte ideální výšku
Nejčastěji se odsavače umisťují do výšky 55–65 cm nad plotnou. U plynu volte vždy větší odstup – alespoň 65 cm.
· Krok č. 4: Montáž zpětné klapky k digestoři
Zpětná klapka na digestoř a její montáž jsou důležité u odsavačů par s vnějším odtahem, kdy nasátý vzduch vyvádíte mimo dům. Na výstupní hrdlo odsavače umístěte zpětnou klapku, která zabrání pronikání studeného vzduchu do kuchyně. Ne vždy automaticky dostanete i zpětnou klapku. Domluvte se s prodejcem a případně ji dokupte zvlášť.
· Krok č. 5: Elektrické připojení digestoře
Má-li vaše nová digestoř zapojení přímo do elektroinstalace, měli byste pro jistotu přizvat k zapojení zkušené mechaniky. Pokud se zapíná do zásuvky, poradíte si sami. Bohatě stačí běžných 220 V, takže není třeba žádných dalších zásahů a úprav.
Čištění digestoře
Výrobci doporučují stírat mastnotu alespoň 1× měsíčně. V krajním případě hrozí až vznik požáru.
Povrch z nerezu
Povrch stírejte jemným hadříkem (např. E-cloth) namočeným v čisticím prostředku určeným na nerez. Zbaví ji mastnoty a všech nečistot. Následně doporučujeme přeleštit prostředkem s obsahem parafínu, který utvoří neviditelný film odolný proti otiskům prstů a opětovnému usazování prachu. Nepoužívejte čističe pro údržbu nerezových dřezů a vodovodních baterií. Stejně vynechte prostředky s obsahem chlóru a dalších agresivních látek.
TIP: Podívejte se, jak nejlépe vyčistit mastný odsavač par z nerezu:
Mřížka
Jak vyčistit mřížku digestoře, když je mastná a zanesená? Stačí ji sundat, ponořit do teplé vody a umýt klasickým saponátem na mytí nádobí. Na větší špínu spolehlivě zabere pěna nebo sprej k čištění trouby nebo jedlá soda. Po umytí mřížku vysušte a nasaďte zpět na místo.
Čištění filtrů
· Tukový filtr (kovový)
Cca 1× za měsíc jej umyjte ve dřezu nebo myčce při krátkém programu s nízkou teplotou. Stačí zatáhnout za držadlo a vyjmout. Pokud mytím zmatní, nic se neděje. Po usušení vraťte zpět opačným způsobem.
TIP: Doporučujeme univerzální pachový a tukový filtr Wpro – ideální pomocník pro snadné čištění kuchyně.
· Filtr s aktivním uhlím
Myjte cca 1× za měsíc (dle četnosti vaření) v myčce při nejvyšší teplotě běžným mycím prostředkem pro myčky. Perte pouze filtr bez dalšího nádobí. Po umytí jej usušte v elektrické troubě při 100° C po dobu 10 minut, aby došlo k jeho opětovné aktivaci. Filtr s aktivním uhlím měňte každé 3 roky.
· Klasický uhlíkový filtr
Jak vyčistit uhlíkový filtr? Myjte jej cca jednou za 2–4 měsíce buď ručně v teplé vodě, nebo myčce na teplotu cca 65° C. Nedávejte k němu žádné nádobí.
TIP: Čištění filtru digestoře jedlou sodou: Na zaschlou mastnotu dobře funguje pytlík jedlé sody rozpuštěný v horké vodě. Ponořte filtr do vody a nechte působit, než bude čistý. Jedlou sodou snadno vyčistíte i mastnou mřížku.
Výměna uhlíkového filtru
Zhruba 2× za rok je třeba vyměnit u digestoře uhlíkový filtr. Záleží na tom, jak často a co vaříte. Sváteční kuchaři se spokojí s výměnou filtru jedenkrát ročně, zato milovníci vaření zvládnou filtr zanést daleko rychleji.
Postup výměny filtru se liší typ od typu. U digestoří Whirlpool většinou platí návod:
- Vyjměte tukový filtr.
- Vyjměte rám držáku otočením knoflíků o 90°.
- Namontujte uhlíkový filtr dovnitř rámu držáku.
- Při opětovné instalaci rámu držáku filtru a tukového filtru postupujte v opačném pořadí.
Jak vyměnit žárovku u digestoře?
Ani ty nejlepší LEDky bohužel nevydrží svítit věčně. Proto budete muset dříve či později začít řešit, jak vyměnit žárovku. Je to snadné. Nejprve odpojte spotřebič ze zásuvky. Odstraňte kovové tlakové zajištění skla tak, že na něj zatlačíte a zároveň ho přidržíte rukou.
Pokud máte ve spotřebiči výbojkovou žárovku, jednoduše ji vyšroubujte a vyměňte. Poté už jen znovu namontujte tlakové zajištění skla. Pokud neuvádí výrobce jinak, můžete halogenové žárovky vyměnit i za LED. Dodržujte však maximální počet Wattů dle návodu.
TIP: Potřebujete vědět, jak vyměnit LED žárovku od digestoře? Vytáhněte ji opatrně z objímky a vyměňte novou. Dávejte si přitom pozor na to, abyste správně zasunuli oba konce do uložení objímky.
Máte k instalaci nebo údržbě odsavače jakékoli otázky? Pište nám do komentářů nebo na info@apservispraha.cz.
Marek Proche
Zákaznická podpora
Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00